fbpx

O nas

Kim jesteśmy

Jesteśmy grupą osób, które połączyła wspólna pasja – SWING, czyli muzyka i tańce sięgające swoją historią lat 30. XX wieku. Pragniemy zarażać tym innych i dzielić się radością, jaką dają muzyka jazzowa i tańce swingowe.
Początki naszej działalności sięgają 2010 roku. Wówczas staliśmy się nieformalną grupą, której największym marzeniem było sprowadzenie tańców swingowych do Polski. Później staliśmy się częścią krakowskiego stowarzyszenia Kolejowe Towarzystwo Kultury, gdzie działaliśmy przez kilka lat, będąc swingową sekcją artystyczną.
W 2017 roku przyszedł czas na kolejny krok – założyliśmy Fundację Kultury, Muzyki i Tańców Swingowych, a naszym celem jest popularyzacja tańców, muzyki i historii lat 30.-40. XX wieku.
Wierzymy, że taniec to doskonały sposób na nawiązywanie nowych znajomości, budowanie przyjacielskich relacji, ekspresję emocji i świetną zabawę. Nasza organizacja jest jedną z najstarszych tego typu organizacji w Polsce, ma więc ogromne doświadczenie w organizacji eventów, imprez swingowych, warsztatów i kursów tańca.

Czym się zajmujemy?

Nasza organizacja powstała po to, by zrzeszać miłośników muzyki jazzowej oraz tańców swingowych. Prowadzimy kursy tańca dla grup oraz lekcje indywidualne, organizujemy klimatyczne imprezy w stylu lat 30.-40. XX wieku, warsztaty i festiwale promujące swing. Chcemy, by wokół kultury swingowej rozwijała się społeczność, dlatego często staramy się organizować potańcówki, praktisy taneczne i spotkania dla wszystkich, którzy kochają styl retro, taniec i muzykę jazzową.
W ramach naszej organizacji powstał i prężnie działa zespół jazzowy Lazy Swing Band

Jednym z najważniejszych projektów realizowanych w ramach Fundacji jest obecnie festiwal Dragon Swing. To najstarszy w Polsce, organizowany od 2010 roku, Międzynarodowy Festiwal Tańca Lindy Hop, który odbywa się co roku w Krakowie, w listopadzie. Kiedy zaczynaliśmy naszą przygodę z tańcem, Dragon Swing był niewielkim wydarzeniem adresowanym głównie do lokalnej społeczności. Obecnie jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce i jedno z największych na świecie. To dla nas kluczowe przedsięwzięcie, które co roku przyciąga do Krakowa setki tancerzy i muzyków jazzowych z całego świata.
Poza festiwalem Dragon Swing Fundacja Kultury, Muzyki i Tańców Swingowych ma na koncie organizację licznych warsztatów i lokalnych oraz międzynarodowych festiwali, z których największe i najważniejsze to: Lindy Hop Non Stop, Kraków Lindy Invasion, Rock the Balboa, Lindy on Track, Let it Swing. Wszystkie wymienione wydarzenia mają wieloletnią tradycję i odegrały ważną rolę w kształtowaniu i rozwijaniu polskiej sceny swingowej.
Ponadto wciąż staramy się rozwijać krakowską scenę taneczną poprzez organizację licznych swingowych potańcówek. Do tej pory mieliśmy przyjemność współpracować z takimi miejscami, jak Piwnica pod Baranami, Kolanko No 6, Klub Re, restauracja Gruszka Nova, barka Aquarius i Hala Forum.
Ważną częścią naszej działalności jest stała współpraca ze stowarzyszeniem
Kolejowe Towarzystwo Kultury, które umożliwia nam korzystanie z przestrzeni usytuowanego w centrum Krakowa Domu Kultury Kolejarza.

Studio Tańców Swingowych w Krakowie

Nasze studio tańca mieści się w centrum Krakowa, w modernistycznej kamienicy z lat 30. przy ul. Długiej 82. Okna naszych sal wychodzą na Nowy Kleparz. W naszym studiu odbywają się lekcje tańca, warsztaty, treningi, praktisy, a nierzadko też potańcówki, projekcje filmowe i spotkania.
Studio jest w pełni dostosowane do potrzeb tancerzy – składa się z 2 klimatycznych sal tanecznych o różnej powierzchni.

Sala dolna znajduje się na II piętrze budynku, ma ok. 55 m2, drewniany parkiet, szatnię i aneks kuchenny. Wyposażona jest w projektor, posiada lustra i klimatyzację.

Sala górna usytuowana jest na III piętrze budynku, ma ok. 85 m2, drewniany parkiet, szatnię, aneks kuchenny i pomieszczenie socjalne. Wyposażona jest w lustra i posiada nagłośnienie.

Jeśli chcesz zorganizować u nas praktis, trening, ćwiczenia, zapraszamy! Mamy sporo wolnych terminów.

W sprawie wynajmu sal prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Zapisz się do naszego newslettera

KMiTa SWING

Kolejowe Towarzystwo Kultury: Sekcja Kultury, Muzyki i Tańców Swingowych
NIP: 6760061602 | Regon: 350143760 | KRS: 0000044214

Fundacja Kultury, Muzyki i Tańców Swingowych
NIP: 6760061602 | Regon: 350143760 | KRS: 0000044214

Siedziba stowarzyszenia: 31-150 Kraków, ul. Św. Filipa 6

Siedziba fundacji: 32-020 Wieliczka, ul. Nowy Świat 6

Miejsce spotkań i warsztatów: 31-146 Kraków, ul. Długa 82/5a